Jednání se za asociaci zúčastnili předseda Viktor Liška a místopředseda Pavel Roubínek. Za Ministerstvo pro místní rozvoj byli přítomni také náměstek Pavel Kryštof, zmocněnec pro regionální politiku a cestovní ruch Stanislav Dvořák a ředitelka odboru kabinetu Karolína Wankovská.
Hlavním tématem jednání byly konkrétní návrhy na posílení role společenství obcí při rozvoji území a zajišťování veřejných služeb. Asociace představila možnosti, jak více využít potenciál společenství obcí zejména v oblasti územního plánování, financování výkonu agend a zapojení do dotačních titulů a nástrojů kohezní politiky.
Diskuse se věnovala také možnostem zapojení společenství obcí do politiky dostupného bydlení a vytváření detašovaných pracovišť Úřadů rozvoje území. Účastníci jednání se shodli, že spolupráce mezi obcemi může významně přispět k efektivnějšímu výkonu veřejné správy a koordinovanému rozvoji území.
Významným tématem byla rovněž podpora regionálního rozvoje prostřednictvím regionálních finančních fondů. Ty by mohly v budoucnu ve spojení s dalšími finančními nástroji pomoci financovat větší investiční projekty a podpořit strategický rozvoj jednotlivých regionů.
Asociace oceňuje, že vláda ve své hospodářské strategii počítá s dalším posilováním pravomocí společenství obcí. Jednání tak navázalo na naši dlouhodobou snahu hledat konkrétní řešení, která umožní společenstvím obcí převzít větší odpovědnost za rozvoj svého území a stát se silným partnerem státu i krajů při naplňování rozvojových politik.
Asociace společenství obcí je připravena i nadále aktivně spolupracovat s Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími resorty na přípravě legislativních i systémových změn, které povedou k efektivnějšímu rozvoji regionů a posílení meziobecní spolupráce.